Pax et Bonum!

Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic... (C.K. Norwid). W dniu 4 maja 2012 roku minęła 507 rocznica śmierci bł. Władysława z Gielniowa — bernardyna, patrona Warszawy.

Ks. Prałat Michał Moskwa w Radio Maryja tego dnia po modlitwie brewiarzowej (jutrzni) zaprosił lud Warszawy, w imieniu bernardynów na modlitwę. Został ogłoszony patronem Warszawy 50 lat temu przez papieża bł. Jana XXIII na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego z woli ludu Stolicy. Wcześniej patronem tego miasta, był ogłoszony w 1604 roku i 1705 roku.

W 1966 roku został ogłoszony patronem prowincji franciszkańskiej ojców bernardynów w Polsce. Kult sławetnego bernardyna jest związany z kościołem św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

Tutaj pracował i tutaj zmarł i tutaj przez swój grób przyciąga czcicieli, którym wyprasza łaski, dzisiaj przez relikwie. Uroczysta Msza św. koncelebrowana (jak każdego 4. dnia miesiąca) o jego kanonizację została odprawiona pod przewodnictwem ojca Prowincjała Jarosława Kanię z Krakowa.

W koncelebrze byli obecni ks. Janusz Bodzon — kanclerz Kurii Warszawskiej, o. Franciszek Zienkiewicz — Warszawa Czerniaków — gwardian, o. Krystian z Koła, o. Eryk (Niemcy), o. Juwenalis z Krakowa i o. Józef Przybylak —franciszkanie (reformaci) z ulicy Senatorskiej w Warszawie. Bernardyński Prowincjał również wygłosił kazanie o patronie Warszawy zachęcając wiernych do kultu i modlitw wzorem historii klasztoru św. Anny. Pielęgnując język polski w czytaniu i. mówieniu jak to czynił błogosławiony.

Na zakończenie w kaplicy bł. Władysława odbyły się modlitwy i adoracja jego relikwii. Na spotkaniu modlitewnym byli przedstawiciele bractwa pielgrzynikowego do sanktuariów maryjnych Stolicy, którym patronuje bł. Władysław i członkowie Towarzystwa bł. Władysława z Warszawy — Natolina. Bóg zapłać wszystkim za modlitwy. O. Krystian Olszewski ofm

Dodatkowe informacje